מהי ה"אינטליגנציה הרגשית"?

 

בכל הזדמנות נשמע מישהו אומר את המושג אינטליגנציה רגשית, יש או אין, אך מעטים באמת יודעים מהי באמת אותה אינטליגנציה רגשית!

למה צריך את זה?

כיצד רוכשים אותה והאם ניתן לפתח אותה בעצמנו??

 

מהי האינטליגנציה הרגשית?

ב- 1990, "סאלוביי ומאייר, הציעו את ההגדרה:

"יכולת האדם לנטר את רגשותיו ורגשות האחרים, להבחין בין רגשות שונים ולעשות שימוש במידע זה להכוונת חשיבותו ופעולותיו".

לאחר פרסום הגדרה זו, הוצעו הגדרות נוספות, דבר שגרם ללא מעט בלבול בנוגע למשמעות המושג. עד עצם היום הזה ההגדרות לא התייצבו וחוקרים בתחום ממשיכים ומתקנים אף את הגדרותיהם.

 

"דניאל גולמן" (1995), מחבר רב המכר "אינטליגנציה רגשית", אסף, ליקט וחיבר תורה שלמה שמהותה: "היכולת להבין, לזהות ולהשתמש ברגשות באופן מושכל, עפ"י בחירה".

לכל אחד מאיתנו הרבה אינטליגנציות שעם חלקם נולדנו כגון: אינטליגנציה מתמטית, אינטליגנציה גופנית, שכלית, מרחבית וכו'..

את האינטליגנציה הרגשית, רוכשים! אינטליגנציה רגשית ניתנת לפיתוח, למרות שאנו נולדים עם מנה כזו או אחרת, אך כיום, עם ההתפתחות החברתית הגלובאלית, העולם התחרותי בו אנו מצווים, מקומות העבודה המעלים כל העת את דרישות הסף ורמת העובדים, האינטליגנציה הרגשית הולכת ותופסת מקום נכבד בסל התכונות והכישורים שלנו וכן הדרישות מבחוץ.

 

האינטליגנציה הרגשית היא הדרך לגלות, להבין ולבחור את מה שאנו מרגישים ואז מגיבים.

היא מעצבת את רוב האינטראקציות שלנו עם אחרים ואת הבנת עצמנו.

האינטליגנציה הרגשית קובעת את רוב הפעולות היומיומיות שלנו ומהווה מעל 80% מסך פעולותינו.

אדם בעל אינטליגנציה רגשית הוא זה היודע להשתמש מושכל ברגשותיו ולהפוך אותם לכלי שרת בידיו לצורך השגת אושרו!!

אדם בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה, משיג ביתר קלות עוצמה ביחסים בינן הסביבה, יעילות ועוצמה בתחומי עשייה, חיזוק הביטחון העצמי, קבלת החלטות נכונות, הנאה ואהבת החיים, הבנה חברתית מפותחת – "אני מבין את עצמי ולכן מבין טוב יותר את האחר.."

 

קחו לדוגמה סיטואציה מחיי היומיום: אנו בנסיעה ברכבנו כשלפתע, בלי התראה מוקדמת, חותך אותנו נהג במהירות מופרזת המסכנת מידית גם אותנו, עוקף ובקושי משתלב מלפנים.

אינסטינקטיווית - ניבהל, נילחץ, נכעס, נתרגז, לפעמים אפילו נשרבב איזה קללה עסיסית ומה שבטוח, נפעל תחת לחץ ובהלה, מה שמעלה את רמת הסיכון ומוסיף סיכויים רבים להיפגע!

כאן טוענת האינטליגנציה הרגשית:

בעצם, הרגשות, הקיימים אצל כולנו, עולים ופורצים בתודעתנו בלי שליטה! הם מנהלים את תגובותינו, ואפילו את מחשבותינו! אנו מנוהלים!!

האינטליגנציה הרגשית באה ועושה סדר בכל הסיפור הזה. היא הופכת אותנו ממנוהלים למנהלים. היא מקנה לנו את הכלים הדרושים ע"מ לנהל את רגשותינו – חיינו באופן מושכל. זהו השילוב המנצח בין השכל והרגש. אנו בוחרים מתי ואיך להשתמש ברגשותינו ע"מ להצליח בכל תחומי חיינו.

 

למה צריך את זה?

לכולנו המון רגשות, רגשות שהם ארגז כלים שלם שבעזרתו אנו מגיבים ומבצעים פעולות. ארגז שיכול להפוך מעול וקושי למעצים ומקדם, מפתח ומפרה!! רגשות נולדים עימנו אך חלקם הגדול נוצרים בעקבות חוויות מהינקות, ילדות ואפילו בגרות מוקדמת.

הרגשות מנהלים אותנו באופן חד משמעי!! מי שמנהל את רגשותיו, הוא בדיוק האחד הזה שיש לו אינטליגנציה רגשית והוא זה שמשתמש מושכל ברגשות ומפעיל אותם בעת הצורך, במינון ובזמן הנכון עפ"י בחירה סובייקטיבית. השילוב בין השכל והרגש יוצר את ההרמוניה הנכונה והשימוש שיעצים אותנו ולא יחליש.

לעיתים קרובות, נאמר לנו בכל מיני מצבים וסיטואציות, כי "צריך לשלוט ברגשות"..

האינטליגנציה הרגשית מלמדת אותנו לשלוט ברגשותינו ולהשתמש בהם נכון כלומר, לא לתת לרגש להתפרץ אל מול מצב הקורה בסביבתינו ויתרה מכך, כבר עולה בנו רגש כזה או אחר: באיזה מינון ניתן לו להיות דומיננטי. עד מתי נאפשר לו להיות חלק ממה שאנו מרגישים.

 

אנו פועלים בד"כ במצב ה"טייס האוטומטי" שלנו.

חיינו מתובנתים לרוב. ההבנה בתחומים מסיימים כ"כ גדולה עד שברור לנו כיצד ומה לחשוב במצב כזה או או אחר.

ברור לנו כי כאשר ייכנס לכתה מרצה מרושל בהופעתו, הוא כזה שלא ראוי לכבוד המגיע לו כמרצה, ודאי לא ממש סגור על החומר ולגבי יכולתו לעניין – קרוב לודאי שישעמם אך כאשר יכנס מרצה יפה תואר, לבוש עפ"י צו האופנה, בעל מודעות גופנית גבוהה, סביר להניח כי נטה אוזן באופן מוקפד יותר, ודאי ברגעים הראשונים ונהיה דרוכים יותר לשמוע יכולותיו וללמוד מתבונותיו. (רושם ראשוני........)

ברור לכולנו כי זוהי הסטיגמה, התבנית שאליה אנו מורגלים.

האינטליגנציה הרגשית פורמת את כל הקשרים. מרסקת את כל התבניות ומוחקת סטיגמות. היא מאפשרת לנו להיות דף חלק בכל סיטואציה, להיות "נקיים" מכל מוסכמה זו או אחרת ומאפשרת לנו לחוות כל פעם מחדש כל סיטואציה ובעיקר – להרוויח ממנה!

האינטליגנציה הרגשית, נועדה ובעיקר ע"מ לשנות את הרגש העולה. אנו נחליט באיזה רגש להשתמש, מתי ובאיזה מינון.

 

האם ניתן לשנות רגש? האם ניתן להדחיק רגש עולה? האם ניתן להחליט מהו המינון הנכון לשימוש נכון ברגש זה או אחר? כיצד רוכשים ומפתחים אותה בעצמנו?

חוקרים רבים ישבו ומצאו שיטות רבות ומגוונות לרכישת אותה אינטליגנציה שבניגוד לאינטליגנציות אחרות שאינן נרכשות אלא מולדות, זו בהחלט נרכשת וניתנת לפיתוח.

המוטיב המרכזי באותן שיטות הוא הלמידה והאימון.

 האימון ביומיום שלנו כשדה עבודה, כחדר הכושר של הרגשות, שיטה שנלמדת, מאומצת והופכת עד מהרה להרגל התנהגותי אורגאני.

קיימים תיאוריות רבות, סדנאות, מרצים והוגים הטוענים לשיטות ולכלי עבודה אך כולם סובבים סביב הפרקטיקה, היישום המידי הפשוט, ההבנה הקלה שבשינוי ההתנהלות הרגילה ואימוץ דרך חיים בדרך אל האושר הנכסף...

 

ישנם אבחנות רבות לאינטליגנציה הרגשית:

מדרך נכונה להקשבה אמיתית לעצמי ולסביבה, דרך קבלת החלטות נכונות, חיזוק הביטחון העצמי שלי ככלי מעצים, היכולת לפרגן לעצמי ולסביבה שלי, היכולת לאהוב את עצמי ומה שמסביבי ועוד ועוד...

על האבחנות הללו ועוד רבים אחרים, ניתנים ללמידה ולהעצמה.

השיטה מדברת על ההבנה של העצמי לאחר חקירה עצמית, בחירת המטרה אותה אני רוצה להשיג ו...השגתה.

כל השיטות סובבות סביב אימוץ דרך אחרת, חדשה, התבוננות תמידית אחר הפעולה החדשה אותה אימצתי לעצמי ועד להפיכתה להרגל.

ההרגל הוא הצריבה והחותמת הסופית להטמעה אך, לא די בכך:

כמו השרירים בגופנו הזקוקים לגירוי תמידי ע"מ להתפתח ולגדול, כך גם הרגשות שלנו.

החיים, הם חדר הכושר של הרגשות. הם זקוקים לאימון תמידי ע"מ להתפתח – יומיום, שעה שעה, בלי הפסקה.

 

אנו נתאמן ונתאמן עד יומנו האחרון. נתבונן ונחקור כל העת אך ככל שנעמיק יותר, נסגל לעצמנו את מהות חיינו החדשה, כך תגובותינו, יהיו מהירות ונכונות יותר.

והכי חשוב – נעביר את זה הלאה.........

שלח

תודה שפניתם אלינו!
הטופס נשלח בהצלחה. נשוב אליכם בהקדם.

דוא"ל:

This field is required.

הודעה:

This field is required.

טלפון: 

This field is required.

שם: 

This field is required.

שלח

תודה שפניתם אלינו!
הטופס נשלח בהצלחה. נשוב אליכם בהקדם.

דוא"ל:

This field is required.

הודעה:

This field is required.

טלפון: 

This field is required.

שם: 

This field is required.