אינטליגנציה חברתית

 

"שלושה בני 12 עושים את דרכם למגרש הכדורגל. שני נערים, אתלטים למראה, פוסעים – ומגחכים  מאחורי השלישי, חברם לכיתה, העגלגל במקצת.

"אז מה, אתה הולך לנסות לשחק כדורגל?" לועג אחד מהשניים לשלישי בקול מלא בוז.

רגע כזה יכול בקלות להידרדר לתגרה.

הנער העגלגל עוצם את עיניו לרגע, נושם נשימה עמוקה, פונה אל השניים ומשיב בקול ענייני ורגוע, "כן, אני הולך לנסות – אבל אני באמת לא כל כך טוב בזה".

לאחר שתיקה קלה הוא מוסיף, "אבל אני מעולה בציור – אם תראו לי משהו, אני יכול לצייר את זה ממש טוב…"

אז הוא מצביע על מי שניסה ללעוג לו ואומר: "אבל אתה – אתה מעולה בכדורגל, כוכב! הלוואי שיכלתי להיות טוב בזה, אבל אני לא. אולי אני אשתפר קצת אם אני אמשיך לנסות".

הנער הראשון, אשר הבוז שלו נוטרל עכשיו לגמרי, אומר בנימה ידידותית, "טוב אתה

לא באמת כזה גרוע. אולי אני אראה לך כמה דברים במשחק". (ד. גולמן, אינטליגציה חברתית. 2006)

 

 

מהי בעצם אינטליגנציה חברתית?

 

אינטליגנציה חברתית היא אחד ממגרשי המשחקים המרכזיים של האינטליגנציה הרגשית והיא מביאה אותנו ליישם הלכה למעשה את המיומנויות החברתיות בתחום ומתחלקת ל- 2:

האחד – מיומנות חברתית: היכולת להיות רגישים לצרכי האחר ולפעול בהתאם למציאות המתבקשת, היכולת להציג עצמנו נכון ומדוייק עפ"י מה שאנו באמת מזהים בעצמנו ובנוסף, מיומנות השפה הלא מילולית והיכולת לתקשר עפ"יה.

השני – מודעות חברתית: הקשבה נכונה והיכולת לפעול עפ"י מחשבותיו, רגשותיו וצרכיו של האחר.

 

שפת גוף – השפעה מכרעת ומאוד מרכזית על צורת התקשורת שלנו והאינטראקציה עם האחר. שפת הגוף היא אחד הביטויים הנפוצים להבדל בין תרבויות שונות וככל שנדע יותר סגנונות, פערי התרבויות ילכו ויצטמצמו.

5 אמיתות בסיסיות על שפת גוף עפ"י "רניה" (2008):

שפת הגוף צריכה להיות יציבה.

צריכה להתפרש בהקשר לסביבה.

אין לפרש את שפת הגוף עפ"י סימן אחד בלבד.

שפת הגוף יכולה להצביע על אי התאמה בין מה שהאדם אומר למה שהוא חושב באמת.

 

בנוסף כותב "גולמן" כי האינטליגנציה החברתית נמצאת בכל מקום, בחדר הילדים, בצבא, במגרשי המשחקים ובמקומות העבודה, באולמות מכירה, בזוגיות, ובכל מקום בחיינו וחשוב שנלמד להשתמש ולהיות מודעים לעצמנו ע"מ שנוכל לרכוש מיומנויות וכלים להצלחה חברתית.

 

הקשת המלאה של כישורי האינטליגנציה החברתית מקיפה את קשת המיומנויות החברתיות הבסיסיות לקשרים ותקשורת בחברה ולכן כישורים חברתיים הם מרכזיים להישרדות אנושית.

מתוך כך, האינטליגנציה החברתית, חשובה ומרכזית ביומיום של כולנו, ומהווה כלי מרכזי מעין כמוהו לתקשורת נכונה ולבניית מעמד נכון אל מול החברה הסובבת אותנו.

שלח

תודה שפניתם אלינו!
הטופס נשלח בהצלחה. נשוב אליכם בהקדם.

דוא"ל:

This field is required.

הודעה:

This field is required.

טלפון: 

This field is required.

שם: 

This field is required.